Církevní restituce v praxi
07.05.2013
Přidejte si konferenci do kalendáře.
 
Nemocnice pod Petřínem
 

V historii českých zemí byl majetek církvím zabavován v několika vlnách, ta největší přišla po únoru 1948 s nástupem komunistické vlády. Církve, zejména katolická, údajně přišly o více než 2500 budov, 175 tisíc hektarů lesa a 25 tisíc hektarů orné půdy. Velká část tohoto majetku je v současnosti blokována, což v mnoha obcích brzdí rozvoj, současně nemovitosti často chátrají a ztrácejí na hodnotě.

 Od listopadu 1989 se náš stát snažil najít způsob, jak se vypořádat s církvemi a s církvím zabaveným majetkem.  Snad žádná norma nebudila mezi politiky i v občanské společnosti takové vášně. Až současná vláda schválila a prosadila konečnou podobu zákona o církevním vyrovnání. Církvím bude navráceno asi 56% jejich nemovitého majetku a zbytek bude po dobu 30 let splácen ze státního rozpočtu. Mělo by také dojít k postupnému zastavení financování církví z prostředků státu.  

Zákon 428/2012 Sb., o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi (nesprávně označovaný jako Zákon o církevních restitucích) byl po mnoha problémech v obou komorách parlamentu definitivně přijat sněmovnou v listopadu 2012. Prezident poté zákon nepodepsal ani nevetoval, norma tedy začala platit k prvnímu lednu 2013. Problémy však nekončí – parlamentní opozice podala několik žalob k Ústavnímu soudu a požaduje zastavení tohoto procesu. Příslušné smlouvy mezi Vládou ČR a jednotlivými církvemi jsou však již podepsány.

Povinnými subjekty k vydávání majetku budou především Státní pozemkový úřad, Lesy České republiky a další státní instituce, pokud majetek spravují. Jak ale bude v reálu vypadat navracení majetku? Hrozí vleklé soudní spory, a jak budou řešeny? Budou církve dobrým hospodářem? Je reálná dobrá spolupráce mezi městy a církvemi? Jak řešili církevní restituce v jiných státech a s jakým výsledkem?

Na setkání s Vámi se těší za společnost B.I.D. services

Helena Sochrová

manažer konference

Program
Partneři konference
  • Výstavba měst a obcí
Poplatky
základní registrační poplatek pro soukromý sektor 2900 ,- Kč
registrační poplatek pro zástupce veřejné správy a církví 1500 ,- Kč
Množstevní sleva pro dva a více účastníků 10%
Newsletter
Nepropásněte žádnou zajímavou konferenci. Přihlašte se a my vám budeme posílat plánované konference na váš email