Plánovací smlouvy a smlouvy developerů s obcemi
9:00 - 13:00
23.10.2018
Přidejte si konferenci do kalendáře.
 
Otevřená zahrada, Údolní 33, Brno
Otevřená zahrada, Brno
Realizace stavebního záměru developera se často potýká s řadou problémů týkající se například budování a následné údržby dopravní a technické infrastruktury nebo chybějící veřejné prostory či občanská vybavenost v nově vznikajících obytných čtvrtích.

Řešení těchto situací by mohly umožnit plánovací smlouvy. Ty jsou nástrojem komunikace mezi developery a obcemi, které byly "novým“ stavebním zákonem (zákon č. 183/2006) představeny již před třemi lety. Plánovací smlouvy zajišťují zabezpečení spoluúčasti na financování a budování veřejné infrastruktury, což je předpoklad pro veřejné rozhodování jednak při vydávání regulačních plánů na žádost, jednak v územním řízení o umisťování staveb. Plánovací smlouvy se nevyužívají pouze v případě lukrativních lokalit, kdy by se mohlo zdát, že je developer na jednání s obcí ochoten spíše přistoupit. Obce by měly tento nástroj územního plánování využívat u všech rozsáhlejších projektů bydlení, aby se vyhnuly řadě nežádoucích důsledků nové výstavby.

V případě developerských a investičních záměrů, kvůli nimž je nutné změnit územní plán obce, je možností uzavřít soukromoprávní - developerskou  smlouvu, ve které budou předem zakotvené kroky, které obec podnikne pro příslušnou změnu územního plánu a zároveň i podmínky, které investor výměnou za to splní pro obec. Tato smlouva nesmí zasahovat do výkonu veřejné moci, nemůže tedy například předjímat výsledek správních řízení.

Co vše si musí pohlídat developer a jak může obec jeho záměr podpořit? Jaké možnosti smlouvy s investorem otevírají a na co si u nich dát pozor? To se dozvíte na našem semináři, který pořádáme tentokrát v Brně.

Přijďte se dozvědět jaké možnosti Vám dává legislativa, přijďte se dozvědět, jak tento instrument využívají jiné obce a města a začněte plánovací i developerské smlouvy využívat naplno.

Na seminář Vás zve 
Gabriela Ročková
a tým společnosti B.I.D. services, s.r.o.

Mgr. Gabriela Ročková
Conference Project Manager

+420 777 899 057
gabriela.rockova@bids.cz
Program
9:00 - zahájení semináře
09:10 - 10:00

Smlouvy mezi obcemi a developery při realizaci stavebních záměrů

Je advokátkou trvale spolupracující s Frank Bold Advokáti, kde se věnuje veřejnému právu, zejména správnímu právu a právu životního prostředí. Je specialistkou na témata územního plánování a stavebního zákona. Na tato témata pravidelně publikuje a vystupuje na konferencích. Absolvovala Právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně, kde je v současnosti studentkou doktorského studia na Katedře ústavního práva a politologie. Již v průběhu magisterského studia absolvovala několik praxí především v oblasti justice, a to na Ústavním soudu a na Nejvyšším správním soudu. 

 • Místo plánovacích a developerských smluv v procesu přípravy územního plánu a umístění záměru do území, vymezení pojmů, subjektů a postupů.
 • Rozdíly mezi plánovacími smlouvami, smlouvami o infrastruktuře a smlouvami s developery a způsoby jejich využití v praxi.
10:00 - 11:00

Jsou developerské smlouvy legální?

V roce 1997 vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Od roku 2002 je zaměstnancem Frank Bold. Věnuje se negativním dopadům velkých zahraničních investic na zelené louce. V rámci tématu Frank Bold Odpovědná energie se zabýval kontroverzní "modernizací" největší české hnědouhelné elektrárny Prunéřov II. Od roku 2015 je partnerem ve Frank Bold Advokáti. Jeho hlavní specializací je stavební a energetické právo. Profesně se zaměřuje též na územní plánování, právo životního prostředí a svobodný přístup k informacím. Poskytoval právní poradenství při akvizicích a developmentu několika významných energetických projektů v České republice a Polsku.

 • Potřeby developerů a potřeby obcí při plánování záměrů v území.
 • Rizika, možnosti a meze uzavírání smluv developerů s obcemi.
 • Rizika neplnění smluv. Dobrá praxe a doporučení pro obce i developery.
11:00 - 12:00
Radek Popelka MBA
Statutární město Jihlava
náměstek primátora

Zástupci měst a obcí s praktickými zkušenostmi

 • Územní plán, územní studie Manuál pro investory, pracovní skupina pro výstavbu.
 • Plánovací smlouvy, developerské smlouvy.
12:00 - Diskuze
12:30 - Společný oběd
Partneři konference
 • Frank Bold
 • Vinselekt Michlovský
 • MODERNI OBEC
 • Echo24
 • Ceská inovace
 • Pro města a obce
Poplatky
Základní poplatek pro veřejnou správu 3100Kč
Základní poplatek pro soukromý sektor 4100Kč
Sleva za včasné přihlášení do 15.10. 2018 10%
Množstevní sleva pro 2 a více účastníků 5%
Newsletter
Nepropásněte žádnou zajímavou konferenci. Přihlašte se a my vám budeme posílat plánované konference na váš email